דף הבית » כללי » המפתח להעצמת מנהלים – ידע וביטחון

המפתח להעצמת מנהלים – ידע וביטחון

מנהלים הם מנהיגי הארגון, הם אחראים על הביצועים של הארגון, על האווירה הארגונית ועל שביעות רצון העובדים. כל אחד מאיתנו נתקל במהלך חייו במנהל כושל, כזה שמייצר אנטגוניזם, גורם לעזיבת עובדים ואף לפגיעה ביעילות הארגון. מנגד,ניתן לראות מנהלים רבים המייצרים מוטיבציה אצל העובדים, מגבירים את יעילות הארגון והופכים אותו לנחשק. מה ניתן לעשות על מנת להימנע מניהול גרוע? ולמה העצמת מנהלים יכולה לטפל בשורש הבעיות הניהוליות?

מהן הסיבות לניהול כושל?  

ישנם סוגים רבים של מנהלים שמבצעים את עבודתם בצורה לקויה, וישנן סיבות רבות לכך. בעבר ניסו לשפר את עבודת המנהלים בצורה נקודתית כמו סיוע בסדר וארגון, תמריצים, או שינויים במבנה הארגון. אך כיום יותר ויותר ארגונים מבינים שהדרך לשיפור הניהול מגיעה ממקומות עמוקים יותר ומתחילה בביטחון העצמי של המנהל. כאשר קיים חוסר ביטחון הן מקצועי והן אישי, נוצרות תופעות הפוגעות בהתנהלות הארגון כמו:

        ניכוס קרדיט והסרת אחריות – מנהל אינו בטוח יחשוב באופן מתמיד על דרכים להרשים את הממונים עליו. דבר זה גורם למנהלים רבים לקחת קרדיט על עבודה חיובית של עובדיהם ולהסיר אחריות כאשר העובדים טועים או לא משיגים את יעדם.

        איום מהעובדים – חוסר ביטחון לעתים גורם למנהל לחשוש על משרתו. פחד זה יכול לגרום לו להרגיש מאוים על ידי עובדים מוצלחים ובעקבות זאת להחליש אותם במקום להעצים אותם.

        לחץ וחרדה – כאשר מנהל אינו מרגיש בטוח בעמדה שלו או שהוא מרגיש שאין לו את הידע והניסיון המספקים לתפקיד, נוצרים אצלו תופעות של לחץ וחרדה. תחושות אלו משפיעות על ההתנהלות היומיומית וגורמות להתנהגות עצבנית, לתגובות לא מידתיות, להתגוננות, ולפגיעה ביחסי אנוש מול עמיתיו בארגון .

איך העצמת מנהלים מסייעת להגביר ביטחון?

המטרה של העצמת מנהלים היא לסייע למנהלים להגביר את תחושות הביטחון הניהולי והאישי, לייעל את התנהלותם הניהולית, ולחזק את יכולותיהם המנהיגותיות. משום שהתנהגויות ניהוליות כושלות נובעות פעמים רבות מחוסר ביטחון, חשוב להתחיל בחיזוק הביטחון. ניתן לחלק את העצמת הביטחון לשלושה כיוונים: העצמה רגשית, העצמה מעשית, העצמה מקצועית.

העצמה רגשית

הקפידו לספק למנהלים תחושת מסוגלות ואמון. כמו כל עובד, גם מנהלים זקוקים לחיזוקים חיוביים ומשוב חיובי על מנת להרגיש שהם מבצעים את עבודתם כראוי ושהם מוערכים על ידי הממונים עליהם. הקפידו להראות למנהלים את החוזקות שלהם ואת הסיבה שהם נבחרו לכהן במעמד ניהולי.

העצמה מעשית

לומר למנהלים שאתם סומכים עליהם זה חשוב אך לא מספיק, עליכם להוכיח את אמונכם. אפשרו למנהלים אוטונומיה, שתפו אותם בהחלטות חשובות, תנו להם את החופש להכריע. הקפידו למצוא איזון בין ליווי לאוטונומיה ניהולית. על יד כך תוכלו להוכיח את אמונכם והמנהלים ירגישו מועצמים ומסוגלים.

העצמה מקצועית

אחד הגורמים הבולטים לחוסר ביטחון אצל מנהלים הוא התחושה שאין להם את הידע המקצועי הנדרש על מנת לכהן בתפקיד. התחושה הזו יכולה להוביל לטעויות מקצועיות ולפגיעה בכושר המנהיגותי של המנהל. על מנת למנוע את התחושות הללו יש לספק מידע מקצועי והכשרות למנהלים. מידע מקצועי ואיכותי ניתן לספק על ידי הרצאות מקצועיות שיהפכו את המנהלים למומחים בתחומם ובכך יגבירו את הביטחון המקצועי שלהם. בנוסף, מנהלים רוצים להרגיש התקדמות ולמידה בתפקיד והרצאות מקצועיות מסייעות גם בתחושות אלו.

האם ניתן לבצע העצמה מקצועית בתחום הבנייה?

בהחלט ניתן לבצע העצמת מנהלים מקצועית בתחום הבנייה. ישנה תחרות מאתגרת בין חברות בתחום הבנייה ולכן חשוב שמנהלי החברה שלכם יפתחו ביטחון ניהולי וידע מקצועי עשיר. הארגון המוביל כיום להרצאות מקצועיות בתחום הבנייה הוא “מכלל אקסקלוסיב” מבית “מכלל הכשרה מקצועית בע”מ”. ההרצאות של “מכלל אקסקלוסיב” כוללות מגוון רחב של נושאים בתחום הבנייה, ומועברות על ידי המרצים המובילים בתחומם. ההרצאות המקצועיות מגיעות עד אליכם למשרד, ומסייעות להעצמה וחיזוק הידע המקצועי של הצוות, והמנהלים.

העצמת מנהלים היא מרכיב חיוני על מנת להפוך את הארגון שלכם למשגשג ונחשק. בשביל להוביל את הארגון שלכם להיות מוביל בתחומו, הגבירו את הביטחון והידע של המנהלים שלכם ותוכלו לחזות בעליית המוטיבציה של המנהלים והעובדים כאחד. בזכות ההרצאות המקצועיות של “מכלל אקסקלוסיב” תוכלו להשיג התייעלות בארגון וצמיחה כלכלית.

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן