דף הבית » חדשות מקומיות » חדשות מלאות מאת חיים ולדר
חיים ולדר חדשות

חדשות מלאות מאת חיים ולדר

חיים ולדר הוא סופר חרדי שכתב ספר בשם “בנו של הרב” העוסק בסיפור חייו של אביו, רבי נפתלי. הוא נולד בירושלים למשפחת רבנים. הוא למד בישיבת הכותל ולאחר מכן המשיך ללמוד משפטים באוניברסיטת תל אביב. הוא עבד כעורך דין, וגם כדירקטור במשרד לשירותי דת בישראל. בנו של הרב מספר את סיפור חייו של אביו, מימי ילדותו בפולין ועד לאחד מבכירי הרבנים בישראל . הספר יצא לאור בישראל בנובמבר 2007. מאוחר יותר תורגם לאנגלית על ידי רחל אליאור, שאומרת כי מדובר ב”סיפור מרגש ואישי של אדם הנושא את משקל קהילתו, שסיכן הכל כדי להיות עם משפחתו .” זה זכה לביקורת נלהבת על ידי הוושינגטון פוסט לורי גוטליב: “.

הקלטות חיים ולדר

בשנת 1948 התראיין ניצול שואה יהודי בשם חיים וולדר לכתב BBC. הוא סיפר על הניסיון שלו במחנות הריכוז וכיצד איבד את משפחתו. ההקלטה הזו היא אחת ההקלטות המוקדמות ביותר של ניצולי שואה המדברים על חוויותיהם. זהו מסמך שלא יסולא בפז שעוזר לנו להבין איך נראו החיים של אלה שנכלאו בתקופה זו. הראיון הוקלט ושודר ב-BBC בשנת 1948, אך רק בשנת 1992 פורסמה הקלטת אודיו של הראיון בפומבי. זהו אחד הראיונות המוקדמים ביותר עם ניצולי שואה.

הלוויה של חיים ולדר

הלווייתו של חיים ולדר נערכה בבוקר ה-29 בנובמבר 2017. האירוע התקיים בבית העלמין הר הכרמל בחיפה. הלווייתו של חיים ולדר הייתה רגע מרגש מאוד עבור משפחתו, חבריו ותומכיו. הדוברים בהלוויה שיתפו את זיכרונותיו של חיים ולדר וההשפעה שהייתה לו על חייהם.

חיים ולדר היה חברו של כרם קוליש ז”ל, שכתב שיר על מותו של חיים ולדר “שלום לקדוש ברוך הוא” אותו ביצע בקונצרט הסיום שלו.

תחקיר המקור חיים ולדר

חיים ולדר הוא עיתונאי מפורסם ומייסד “הארץ”. הוא ניצול שואה שלחם במלחמת העצמאות של ישראל. הוא נעצר על ידי המשטרה והואשם בריגול למען ברית המועצות.

Walder was born in Poland, but his family moved to Palestine when he was three years old. הוא גדל שם ולמד באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא הפך לעיתונאי לאחר שסיים את לימודיו באוניברסיטה ועבד בעיתונים ישראלים שונים לפני שהקים את “הארץ” עם גרשם שוקן ב-1948.

ולדר הואשם בהיותו מודיע למודיעין הסובייטי, דבר שהכחיש כי הוא נכון, אך הודה כי גויס על ידי הסובייטים במהלך מלחמת העולם השנייה לעבוד כמתורגמן עבורם במטה שלהם בברלין.

חיים ולדר הארץ

חיים ולדר הארץ הוא סופר, עיתונאי ועורך העיתון הישראלי “הארץ”. הוא גם מחבר ספר על איך לכתוב בעברית. “הארץ” נולד בתל אביב ב-1925 למשפחה של יהודי מזרח אירופה. אביו היה איש עסקים מצליח. הוא למד באוניברסיטה העברית בירושלים, שם כתב את ספרו הראשון “שפת הילדים” (1951). ספרו השני היה “שפת המבוגרים” (1953), שהפך לרב מכר מיידי והפך אותו למפורסם ברחבי ישראל. “הארץ” הצטרף לצוות כעורך וכבעל טור ב”הארץ” ב-1964, לאחר שעבד שנים רבות כמורה ומרצה בבית הספר ללימודי חינוך באוניברסיטת תל אביב. הוא פרש מ”הארץ” ב-1988 אך המשיך כתב בעיתון עד מותו. חיים ולדר היה אחד הקולות המרכזיים של הספרות העברית הישראלית בתקופה שבין מלחמת העולם השנייה למלחמת ששת הימים. הוא כתב ספר “שפת המבוגרים” שהפך לרב מכר מיידי בישראל, והפך אותו למפורסם ברחבי ישראל.

אהבתם? שלחו לחבר\ה שחייב\ת לדעת גם!

דילוג לתוכן